Gry video

Było już o grach planszowych, to teraz czas na gry video, które są nie mniej popularną formą rekreacji. Sam jestem wielkim fanem takich gier, oczywiście w ramach rozsądku i jeśli są dostosowane do wieku.

Moja przygoda z tego typu rozrywką zaczęła się od kasetowego Atari, w tym czasie kolega z bloku miał już Amigę na dyskietki, która była klasę wyżej. Później pojawiły się konsole, produkty skonstruowane specjalnie z myślą o grach. W Polsce ogromną popularnością cieszył się Pegasus, podróbka japońskiej Nintendo. Wraz z powszechnym pojawieniem się w domach komputerów rynek gier zaczął się coraz prężniej rozwijać. Dziś fani dzielą się na tych korzystających z PC i tych, którzy uwielbiają gry konsolowe.

gaming-console-254691_1280

Podstawową funkcją gier jest oczywiście rozrywka, ale poza tym pełnią często także rolę edukacyjną. Od lat są przedmiotem kontrowersji wśród specjalistów, którzy badają ich wpływ na psychikę ludzką. Głównymi argumentami przeciwników takiej formy rekreacji jest pobudzanie agresji i skrajnych emocji wśród graczy, a także skłonność do uzależnienia i oderwanie od realiów życia.

Druga strona wskazuje na brak jednoznacznych rezultatów badań, które potwierdzają te tezy. Zwraca też uwagę na takie atuty jak rozwijanie zdolności logicznego myślenia, doskonalenie zdolności manualnych, szybkiego podejmowania decyzji. Zdarza się, że gry komputerowe wykorzystywane są w sesjach terapeutycznych np. do leczenia depresji.

Niezależnie od stanowiska, które się przyjmuje, należy przyznać, że gry komputerowe są elementem kultury popularnej, lub jak kto woli masowej. Wbrew pozorom nie jest to rozrywka dla dzieci, średni wiek gracza szacuje się na około 30 lat. Również coraz więcej kobiet sięga po tego rodzaju rozrywkę. Moim zdaniem gry video są równie wartościową formą rekreacji jak inne, pod warunkiem, że potrafimy sięgać po nie z umiarem.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.